Zajímavosti

Kultura


 


 Rapper vyšvihl poselství mladým na Mozarta

Americký rapper Mac Lethal zareagoval na dopis středoškolské učitelky hudební výchovy. Psala, že chce jeho tvorbu pouštět studentům, ale nemůže kvůli vulgarismům v textech. Zeptala se také, zda má rapper rád Mozarta - proto je jeho poselství teenagerům v rytmu Mozartova Tureckého pochodu.

-hp-           


Pojedeme k moři

Film "Pojedeme k moři", režijní prvotina Jiřího Mádla, je příjemným překvapením české filmové produkce.

Nebojím se napsat, že první film Jirky Mádla je stejné zjevení, jakým byl před 20 lety první film Saši Gedeona "Indiánské léto". V obou případech naprosto nový způsob vyprávění, nový druh snímání. Nápady v titulkách připomenou stejně nápadité titulky Amálky z Montárny (=Amelie z Monmartru), nechybí humor, jakož i věrohodné scény dramatické, ale i emotivně silné situace, při kterých se mým sousedkám v kině objevily slzy na tvářích... Tím, že už 20 let amatérsky nahrávám a v posledních 12 stříhám (od Pinnaclu az po Edius), jsou mi blízké "amatérské" nápady hlavního hrdiny. Oceňuji profesionální herce (napr. O.Vetchého, M.Táborského), jak dokázali upravit své obvyklé herectví do polohy obyčejného člověka nachytaného kamerou, že se tedy může a dokonce "musí" dívat do kamery, ač je z normální praxe zvyklý na opak.

Troufám si tvrdit, že hned z kraje roku 2014 se zrodil velký favorit na několik Českých lvů a dokonce jsem přesvědčen, že právě ono vypravěčsko-technologické inovátorství by mělo tento film nominovat do patřičné kategorie na Oskara. Určitě má mezi filmy v neanglickém jazyku velkou šanci na úspěch.

-hp-           
 
 


 
-hp- © 2011 (stará verze -hp- © 1998-2003)